Urlop młodocianego – ile wynosi?

0 0
Read Time2 Minute, 13 Second

pracownik mlodociany

Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, jednak nie przekroczyła 18. roku życia. Jest to dokładnie wskazane w przepisach Kodeksu pracy. Pamiętajmy o tym, że młodociany pracownik jest w niektórych kwestiach traktowany tak samo, jak inni pracownicy. Nie bez znaczenia jest ochrona wieku takiej osoby i dodatkowe przywileje. Sprawdźmy, ile wynosi urlop młodocianego i co jest najważniejsze. O czym warto wiedzieć? Gdzie znajdziemy istotne informacje? Kim jest pracownik młodociany i kiedy może skorzystać z urlopu?

Pracownik młodociany

Obowiązujące przepisy prawne wskazuję, że młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła 18 lat. Warto wiedzieć, że zatrudnić można młodocianego, który:

  • Ukończył co najmnijej8-letnią szkołę podstawową
  • Przedstawi świadectwo od lekarza, że dana praca nie zagraża jego zdrowiu

Nie bez znaczenia jest fakt, że istnieją wyjątki. Rozporządzenie wskazuje, kiedy można zatrudnić młodocianą osobę, która nie spełnia wymogów odnośnie wieku i ukończenia szkoły.

Urlop młodocianego

Okazuje się, że urlop młodocianego rządzi się swoimi prawami. Artykuł 205 kp wskazuje, że młodociany ma prawo do pierwszego urlopu wraz z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy, a wymiar urlopu to 12 dni roboczych. Najprościej rzecz ujmując, jeśli taka osoba rozpoczęła pracę na początku roku szkolnego, może skorzystać z pierwszego urlopu wypoczynkowego z ostatnim dniem lutego kolejnego roku. Po upływie całego roku, młodociany pracownik korzysta z urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Co ciekawe, nabycie urlopu w tym wymiarze jest niezależne od urlopu po 6 miesiącach pracy. W efekcie po przepracowaniu roku młodociany ma prawo do 38 dni wypoczynkowego urlopu (12 dni plus 26 dni). Co w sytuacji, gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę? W tym wypadku wymiar urlopu jest zależne od tego, czy młodociana osoba pracowała wymagane 6 lub 12 miesięcy. Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie Poradnik Pracownika.

Udzielanie urlopu pracownikowi młodocianemu

Ważne jest to, że w okresie zimowych lub letnich ferii pracodawca powinien udzielić pracownikowi młodocianemu urlopu. Pierwszy urlop wiąże się z upływem 6 miesięcy i roku pracy młodocianego. W efekcie prawo do 12 dni  wolnych dana osoba uzyska po zakończeniu szkolnych ferii. Na szczęście przepisy dają możliwość zastosowania zaliczkowego urlopu, który wykorzystany jest w trakcie ferii. Taka sytuacji występuje na wniosek pracownika. Urlop młodocianego jest wskazany z przepisach prawnych, których trzeba przestrzegać.

Jak widać, urlop młodocianego wygląda nieco inaczej, niż zwykłego pracownika. Zatrudniając taką osobę w swojej firmie, trzeba mieć na uwadze przepisy prawne. Kodeks pracy wskazuje, kim jest osoba młodociana i z jakiego wymiaru urlopu może korzystać. Pierwsze prawo do urlopu nabywa po upłynięciu 6 miesięcy pracy (12 dni). Po roku pracy z kolei może liczyć na kolejne 26 dni urlopu wypoczynkowego, co w sumie daje aż 38 dni urlopu młodocianego. W tej sytuacji najważniejszy jest artykuł 205 Kodeksu pracy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Druk solwentowy - o czym mowa w praktyce?

Techniki drukarskie stale ewoluują. Są ulepszane, pojawiają się nowe rozwiązania, pozwalające na jeszcze trwalszy druk. Dzięki temu powłoki drukarskie zyskują zupełnie nowe właściwości. Jedną z nowszych technik, jest druk solwentowy. Na czym polega? Gdzie można zastosować tego typu druk? 
drukarnia

Zobacz również