Czy można sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez pięknego, świątecznego drzewka? Co roku z niecierpliwością wyczekujemy momentu, kiedy ubrana choinka nie będzie jeszcze przesadą. Ubieranie choinki to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, a jednocześnie urozmaicenie przestrzeni domowej w tym jakże szczególnym okresie. Zatem jak ubrać choinkę na święta i kiedy to zrobić? Wybrać żywą czy sztuczną choinkę? Jakie ozdoby przygotować?
Choinka na święta – prawdziwa czy sztuczna?
Żeby ubrać choinkę, najpierw trzeba ją sobie przygotować. I tutaj nasuwa się kluczowe pytanie: żywa czy sztuczna choinka? Obie wersje mają niewątpliwie wiele zalet, ale także i wad, które warto rozważyć przed zakupem drzewka do mieszkania.
Sztuczne choinki pojawiają się w wielu polskich domach z uwagi na ich wytrzymałość i bogate wzornictwo. Choinka wykonana ze sztucznych materiałów nie więdnie, nie osypuje się, nie trzeba jej podlewać i pielęgnować, można ją umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Jak to sztuczna choinka, nie wydziela żadnego zapachu, a jej ewentualna utylizacja może sprawić nam niemałego kłopotu. Trzeba jednak przyznać, że sztuczne choinki to wiele możliwości wyboru nie tylko w kwestii ich rozmiaru, ale także koloru czy rodzaju igieł. Sztuczna choinka może posłużyć nawet przez kilkanaście lat, o ile jest dobrze przechowywana.
Żywa choinka wymaga więcej pracy i zaangażowania, by przez długi czas pozostawała w idealnym stanie. Prawdziwą choinkę trzeba podlewać, zapewnić jej odpowiednie źródło światła słonecznego i zadbać o to, by nie stała w pobliżu grzejników. Jednak to, co urzeka w żywej choince prosto to jej niepowtarzalny zapach. Nic tak nie wzmaga świątecznej atmosfery jak zapach świątecznego drzewka i potraw na świątecznym stole. Po świętach takie drzewko można spalić już oddać do miejsc, gdzie pozbędą się drzewek za nas.
Ozdoby choinkowe
Coraz więcej osób jest świadomych istoty ekologicznych rozwiązań, dlatego też w tym roku bardzo modne będą ozdoby świąteczne wykonane z naturalnych materiałów. Suszone owoce, jadalne cukierki, ozdoby drewniane czy z papieru – wszystko to, co na drzewkach świątecznych wieszali nasi przodkowie.
Jeśli posiadamy szklane bombki świąteczne z poprzednich lat, również warto je wykorzystać. Trzeba jednak pamiętać o „złotej” zasadzie: im niżej tym większe ozdoby świątecznie. Nie tylko chodzi tutaj o kwestie estetyczne, ale również bezpieczeństwa – lżejsze ozdoby na górze choinki zminimalizują ryzyko jej przewrócenia.
Lampki świąteczne
Ubierając choinkę nie można oczywiście zapomnieć o lampkach choinkowych, bez których drzewko świąteczne wygląda niekompletnie. Lampki zakładamy na samym początku, jeszcze przed zawieszeniem ozdób choinkowych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, lampki warto sprawdzić jeszcze przed ich zainstalowaniem na drzewku – oszczędzi nam to czasu i nerwów związanych z demontażem niesprawnych światełek choinkowych.
Rodzajów lampek mamy na rynku bez liku: jednokolorowe, wielokolorowe, stałe, mrugające, małe, duże, w kształcie świeczki czy też okrągłych kulek. Lampki świąteczne jak najbardziej, byleby nie oślepić się ich zbyt wielkim blaskiem.
Łańcuchy świąteczne
Co prawda coraz częściej odchodzi się od błyszczących łańcuchów choinkowych, to pozostaje dość wierne grono ich fanów. Łańcuchy na drzewku świątecznym są taką wisienką na torcie spajającą całość i podkreślającą blichtr całej kompozycji. Ubierając choinkę, warto zdecydować się na jeden, długi łańcuch lub kilka krótszych, jednak w tej samej stylistyce. Misz masz choinkowy niekoniecznie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.