W wielu mieszkaniach, szczególnie tych usytuowanych w budynkach starego budownictwa, możemy natknąć się na wnęki w ścianach. Mniejsze, większe, wymiarowe lub całkowicie nieadekwatne do powszechnych standardów. Wnęka w ścianie dla wielu urządzających swoje mieszkania stanowi nie lada problem, jednak wcale nie musi tak być. Wnęka w ścianie otwiera przed nami wiele możliwości w kwestii funkcjonalności mieszkania i maksymalnego wykorzystania potencjału jego powierzchni. Zatem jak zagospodarować wnękę w ścianie z jak największą korzyścią dla nas, użytkowników mieszkania?
Garderoba wnękowa
Wielu z nas narzeka na brak miejsca do przechowywania swoich pokaźnych kolekcji ubrań. Szafy wolnostojące są rozwiązaniem wciąż bardzo popularnym, lecz niefunkcjonalnym w przypadku mieszkań o mniejszym metrażu. Wnęka w ścianie może być wręcz idealnym miejscem na stworzenie swojej prywatnej garderoby. Nawet niewielkie wgłębienie w ścianie pokoju może stać się przestrzenią spełniającą nasze wymagania.
Wystarczy zwrócić się do stolarza klub firmy profesjonalnie zajmującej się zabudową szaf i garderób i przedstawić swoją wizję na temat wykorzystania naszej wnęki. Specjalista z pewnością doradzi nam, jak ją optymalnie zagospodarować, by była maksymalnie praktyczna i wygodna w użytkowaniu.
Składzik gospodarczy
W wielu domach czy mieszkaniach brakuje nam przestrzeni, w której swobodnie moglibyśmy przechowywać narzędzia i urządzenia niezbędne do utrzymywania czystości w naszych czterech kątach. Wnęka w ścianie świetnie sprawdzi się jako namiastka składziku gospodarczego, dzięki któremu pozbędziemy się problemu widocznych szczotek, mioteł, mopów, odkurzacza czy chemicznych środków czystości. Wnękę wystarczy zabudować drzwiczkami wpisującymi się w ogólną koncepcję aranżacji naszego mieszkania.
Prywatne biuro
Coraz więcej zakładów pracy umożliwia swoim pracownikom pracowanie zdalne, do którego wystarczy jedynie dostęp do komputera, telefonu i Internetu. Warunki domowe nie zawsze pozwalają na maksymalne skupienie względem obowiązków służbowych, dlatego często szukamy sposobu na wygospodarowanie przestrzeni biurowej. Wnęka w ścianie w takim przypadku może być prawdziwym błogosławieństwem.
Wnęka musi jednak spełniać kilka warunków, by można ją było wykorzystać w celach biurowych. Po pierwsze, jej metraż musi pozwalać na wstawienie podstawowego wyposażenia jak biurko czy krzesło. Po drugie, warto by nasze stanowisko pracy znajdowało się w pobliżu źródła światła naturalnego, które najbardziej sprzyja koncentracji i efektywności naszej pracy.
Domowa biblioteczka
Wnęka w ścianie zabudowana regałami nie musi służyć jedynie jako garderoba czy szafa wnękowa. Tak przygotowaną, niewielką przestrzeń można wykorzystać jako miejsce do wyeksponowania swojej kolekcji książkowej. Co prawda coraz więcej osób korzysta z elektronicznych czytników e-booków, jednak nie brakuje wiernych miłośników książek papierowych, które nadają mieszkaniu wyjątkowego klimatu i przytulnej atmosfery. Domowa biblioteczka stworzona w oparciu o wnękę w ścianie to świetny pomysł na zagospodarowanie sypialni lub salonu, gdzie nasza kolekcja będzie mogła być podziwiana przez gości i oczywiście nas samych.