Faktury dla wielu osób prowadzących swoją własną działalność gospodarczą są prawdziwą zmorą. Dlatego część przedsiębiorców zastanawia się, czym dokładnie różni się data sprzedaży od daty wystawienia faktury. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ ma ono wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego, niezależna od tego, czy chodzi o PIT, czy o VAT. Kiedy więc należy wystawić fakturę i w którym momencie występuje obowiązek podatkowy? Podpowiadamy.
Data sprzedaży a data wystawienia faktury – czym się różnią?
Faktura to dokument, który stanowi podstawę do prawidłowego rozliczenia podatku. Jednym z jej elementów jest między innymi data sprzedaży. Stanowi ona moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Data sprzedaży a data wystawienia faktury – czym więc się różnią? Ten drugi termin to dzień, w którym został sporządzony taki dokument. Dodatkowo w przypadku kiedy data sprzedaży jest taka sama, jak data wystawienia faktury, tej drugiej nie trzeba ujmować.
Kiedy należy wystawić fakturę?
Zgodnie z obowiązującym prawem, faktura VAT powinna być wystawiona najpóźniej do 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży towaru lub wykonano usługę. W ustawie o podatku od towarów i usług są wymienione jednak pewne wyjątki uzasadniające wystawienie faktury w innym terminie. Zalicza się do nich usługi remontowo-budowlane, w przypadku których dokument ten należy wystawić do 30 dnia od dnia wykonania usługi.
Z kolei do 60 dnia od dnia wydania towarów lub do 90 dnia od dnia wykonania czynności, należy wystawić fakturę w przypadku książek drukowanych, gazet i czasopism. W ustawie znajdują się również inne wyjątki, dotyczące na przykład dostaw energii elektrycznej, gazu, świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, a także stałej obsługi prawnej i biurowej. W takim przypadku fakturę VAT należy wystawić nie później niż z upływem terminu płatności.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Data sprzedaży i wystawienia faktury nie zawsze się pokrywają. Jeśli jednak są takie same, tej pierwszej informacji nie musimy umieszczać w tym dokumencie. Warto wiedzieć, że fakturę sprzedaży można wystawić zarówno po, jak i przed sprzedażą. Jednak dokument wystawiony z góry może być sporządzony nie wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem sprzedaży czy wykonaniem usługi.
Zgodnie z prawem momentem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jest data powstania przychodu, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. W przypadku usług ciągłych zaś datą sprzedaży, a więc momentem, w którym powstaje obowiązek podatkowy, jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego.