Zaświadczenie o samodzielności lokalu – kiedy jest potrzebne?

0 0
Read Time1 Minute, 26 Second

zaswiadczenie o samodzielnosci lokalu

Specjalnym rodzajem dokumentu przydatnego w przypadku różnych czynności związanych z nieruchomościami jest zaświadczenie o samodzielności lokalu. Taki dokument okazuje się niezbędny w celu dołączenia go do księgi hipotecznej. W celu uzyskania go należy skierować się do urzędu miasta i gminy w danej miejscowości.

Inwentaryzacja a zaświadczenie o samodzielności lokalu

Zanim wnioskujący otrzyma zaświadczenie o samodzielności lokalu, musi dostarczyć do urzędu szereg niezbędnych dokumentów. Ważną procedurą jest zlecona wcześniej inwentaryzacja budynku. Potrzebne są mapy i rysunki. Wszystko warto przygotować w dwóch kopiach, co zresztą często bywa wymagane.

Podstawowy dokument to wniosek o wystawienie zaświadczenia, składany na gotowym druku lub pisany samodzielnie. Urzędnik będzie wymagał również tzw. map ewidencyjnych. Potrzebna jest dokumentacja zrealizowanej inwentaryzacji z uwzględnieniem całego piętra (kondygnacji) na którym znajduje się dany lokal.

Zapotrzebowanie na zaświadczenie o samodzielności lokalu

Uzyskanie zaświadczenia wiąże się z pewnymi kosztami. Żeby dowiedzieć się, jak duże będą, trzeba sprawdzić m.in. czy funkcjonuje jakaś opłata urzędowa, ile kosztuje inwentaryzacja budynków – cena może różnić się w zależności od wykonawcy. Te wszystkie koszty powinny się później zwrócić, gdy lokal zostanie sprzedany, wynajęty lub zacznie przynosić innego rodzaju dochody.

Budynek, w którym znajduje się lokal, nie może być wybrany przypadkowo. Powinien mieć uregulowany stan w księdze wieczystej i powstać legalnie – urząd wymaga przedstawienia stosowanych zaświadczeń. Niektóre dokumenty również należy przygotować w kilku kopiach.

Inwentaryzacja lokalu – na co zwrócić uwagę?

Dokumentację z inwentaryzacji realizuje się zawsze z uwzględnieniem całego piętra (kondygnacji) wraz z elementami otoczenia. Jest to wymagane, by otrzymać stosowne zaświadczenie. Potrzebne są również różne mapy sytuacyjne, dla lepszego oglądu sprawy. Warto też dostarczyć akt notarialny.

Podsumowując, w sytuacjach, w których potrzebne jest zaświadczenie o samodzielności lokalu, należy złożyć wniosek w urzędzie. Do wniosku dołącza się szereg dokumentów – warto wcześniej zacząć je przygotowywać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Kosiarka bijakowa - jak jest zbudowana?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele typów kosiarek. Jedną z nich jest właśnie kosiarka bijakowa. Zasada działania jest dosyć prosta i oczywista – funkcję koszącą pełnią bijaki, które zamontowane są na wale tnącym. Dzięki temu uzyskuje się wysoką sprawność i tę kosiarkę można z powodzeniem wykorzystywać do koszenia dużych powierzchni. […]
kosiarka bijakowa

Zobacz również