Na rynku można znaleźć bardzo wiele typów kosiarek. Jedną z nich jest właśnie kosiarka bijakowa. Zasada działania jest dosyć prosta i oczywista – funkcję koszącą pełnią bijaki, które zamontowane są na wale tnącym. Dzięki temu uzyskuje się wysoką sprawność i tę kosiarkę można z powodzeniem wykorzystywać do koszenia dużych powierzchni. Jak są zbudowane? Podpowiadamy.
Jak jest zbudowana kosiarka bijakowa?
Kosiarka bijakowa jest jednym z rodzajów kosiarki rotacyjnej i wykorzystuje dokładnie tę samą zasadę działania. Za cięcie odpowiadają specjalne bijaki, które są umieszczone na wale tnącym, który obracając się z dużą prędkością wokół własnej osi, precyzyjnie ścina wszystko, co znajduje się powyżej ustawionej wysokości. Praktycznie nie ma ona wad i jest bezawaryjna. Jedyna kwestia, na którą należy zwracać swoją uwagę, to ostrość narzędzi tnących. Jeżeli są one tępe, to, zamiast ciąć, szarpią roślinność, co źle wpływa na estetykę wyglądu trawnika.
Zastosowanie kosiarki bijakowej
Cechą, która wyróżnia kosiarki bijakowe, jest to, że mulczują one ścinaną roślinność. Dzięki temu zostaje ona rozdrobniona i pozostawiona na gruncie, może go użyźniać. W wielu przypadkach jest to bardzo pożądane działanie, ponieważ malutkie ścinki szybko się rozłożą i wspomogą wzrost pozostałych roślin. Występują też modele wyposażone w kosz zbierający resztki, co pomoże zachować doskonały porządek w miejscu pracy. Na rynku dostępne są nieduże modele, które doskonale sprawdzą się do zadań okazjonalnych lub do pracy na średniej wielkości powierzchniach.
Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być doczepiane do niewielkich ciągników i pracować w trudno dostępnych miejscach. Producenci kosiarek bijakowych oferują też modele o bardzo szerokim zasięgu, co pozwala na efektywną pracę na bardzo dużych powierzchniach. Tego typu urządzenia, jak maszyny komunalne SaMASZ doskonale sprawdzą się na polach uprawnych, gdzie dokonają gruntownego oczyszczania, na trawnikach ozdobnych, a także podczas koszenia poboczy.