Odrzucenie spadku w wielu przypadkach może być niezwykle ważnym kołem ratunkowym. Jak jednak tak naprawdę przebiega cały ten proces?
Odrzucenie spadku – dlaczego czasem warto to zrobić?
Odejście bliskiej nam osoby zawsze jest trudnym momentem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o żałobę czy konieczność zajęcia się organizacją pogrzebu, ale również o wszelkie inne kwestie formalne, których koniecznie musimy dopilnować. Śmierć generuje bowiem naprawdę wiele różnych sytuacji, a praktycznie zawsze z odejściem bliskiego wiąże się również kwestia spadku. O ile w wielu sytuacjach jest to bardzo dobra informacja, nie zawsze tak musi być. Czasem bowiem spadek może być dodatkowym balastem, którego z pewnością nie będziemy chcieli przejmować na swoje barki. W tym przypadku jednak nie jesteśmy bez wyjścia – zawsze możemy podjąć się takiej procedury, jak odrzucenie spadku w Lublinie. Najczęściej ten ruch wykonuje się w momencie, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie spore długi, które w momencie przyjęcia spadku przejęlibyśmy również i my.
Jak wygląda odrzucenie spadku od strony prawnej?
Nawet jeżeli testament w Lublinie mówi o tym, że osoba zmarła powierza nam pewną część swojego majątku, wcale nie mamy obowiązku go przyjmować, w szczególności jeżeli za tym idą również pewne konsekwencje. Jeżeli chodzi o prawną stronę odrzucenia spadku, trzeba wiedzieć o kilku najważniejszych aspektach. Od momentu otwarcia spadku spadkobierca ma sześć miesięcy na jego odrzucenie. By tego dokonać, konieczne jest posiadanie aktu zgonu oraz uiszczenie opłaty sądowej. Wynosi ona 50 złotych netto, chyba że skierujemy się z tą kwestią do notariusza.
Jak znaleźć pomoc prawną w przypadku chęci odrzucenia spadku?
Sprawy spadkowe są naprawdę skomplikowane i wiele osób może być w tym przypadku dość zagubione. To właśnie dlatego w niektórych sytuacjach warto zwrócić się o profesjonalną pomoc prawną. Odpowiedni prawnik pokieruje cię przez wszystkie etapy, dzięki czemu sprawa rozwiąże się szybko i bezboleśnie.