Zdjęcia nagrobkowe – czy warto?

0 0
Read Time1 Minute, 22 Second

tablica nagrobkowa

Obecnie usługi kamieniarskie w całej Polsce są usługami kompleksowymi. Jedna firma może postawić nagrobek i odpowiednio go udekorować. Najczęściej wybierane są obeliski czy rzeźby. Jednak wciąż dużą popularnością cieszą się zdjęcia zmarłych na nagrobkach.

Czy tradycja zdjęć na pomnikach nagrobnych przetrwa?

Polska i chrześcijańska kultura nakazywała ozdabiać nagrobki granitowe na Podlasiu podobiznami zmarłych. Zdjęcia nagrobkowe w Białymstoku są wciąż chętnie stosowane. I nie chodzi tu jedynie o podobizny osób, które zmarły w podeszłym wieku, ale również znacznie młodszych.

Jednak nie tylko tradycja ma znaczenie w takim sposobie traktowania pojedynczych czy nagrobków podwójnych w Białymstoku. Przesłanie jest o wiele głębsze. Zdjęcie może pomóc rodzinie wspominać i pielęgnować dobre wspomnienia o bliskim, którego już nie ma. Warto więc nadal podtrzymywać tę cenną tradycję i umieszczać podobizny na pomnikach granitowych na Podlasiu.

Jakie zdjęcia umieszczać na pomniku granitowym?

Kamieniarze z Białegostoku na nagrobkach seniorów najczęściej umieszczali czarno-białe fotografie. Widać na nich poważne, zadumane twarze, zwykle bez uśmiechu. W przypadku osób starszych nadal panuje taki zwyczaj. Chodzi oczywiście o oddanie należnego szacunku.

W tym względzie moda jednak nieco się zmienia. Zmienia się też samo podejście do zdjęć nagrobkowych w Białymstoku. Na cmentarnych nagrobkach coraz częściej można znaleźć podobizny uśmiechniętych, szczęśliwych ludzi. Ma to również wydźwięk symboliczny. Rodzina wie, że życie bliskiej osoby dopóki trwało, było dobre.

Kto może umieścić zdjęcie na nagrobku?

Obecnie umieszczaniem sprzedażą nagrobków w Białymstoku i ich dekoracją zajmują się kamieniarze. To do nich należy umieszczanie na pomnikach dekoracji i elementów, jakich zażyczy sobie rodzina zmarłego. Tym samym to oni umieszczą odpowiednie zdjęcie na płycie.

Tradycja umieszczania zdjęć nagrobkowych w Białymstoku jest wciąż żywa. Warto ją kultywować, choćby dla zachowania własnych wspomnień.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Recykling plastiku - dlaczego warto na niego stawiać?

Obecnie recykling jest tematem, o którym dużo się mówi. Można jednak mieć wrażenie, że mówi się ciągle za mało. Niektóre osoby nie rozumieją działania recyklingu, a nawet tego, jakimi korzyściami dla środowiska się wyróżnia. Jak to wygląda w rzeczywistości? Dlaczego recykling plastiku jest taki istotny dla planety? Pora się o […]
tworzywa sztuczne

Zobacz również