Gabinet w domowym zaciszu to marzenie wielu osób. Specyfika dzisiejszego rynku pracy coraz częściej umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych poza główną siedzibą firmy czy korporacji. To z kolei wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na prywatne biura, dzięki którym można skupić się na pracy i odciąć od zgiełku panującego w mieszkaniu. Dotyczy to nie tylko osób, które na co dzień wykonują pracę zdalnie: domowe biuro przydaje się również w przygotowaniach do ważnych egzaminów, doszkalania się, wykonywania pracy po godzinach, a nawet przyjmowania w domu interesantów.
Gabinet we własnym domu to wielkie udogodnienie, jednak nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia. Sprawa nie jest do końca przegrana – z odrobiną chęci, wyobraźni o podstawowych umiejętności manualnych można wydzielić przestrzeń idealnie spełniającą wymagania domowego biura. Urządzając własny gabinet trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach, dzięki którym praca w domu będzie przychodzić nam z większą łatwością i zapałem.
Domowy gabinet – osobny pokój lub kąt
Posiadacze przestronnych mieszkań czy domów jednorodzinnych często mogą sobie pozwolić na wydzielenie jednego pokoju, który ma pełnić funkcję gabinetu. Jest to niezwykle przydatne, gdy w naszym domu obecne są małe dzieci, które (jak wszyscy wiemy) mogą narobić niemałego zamieszania. Osobny pokój to większa szansa na prywatność, ciszę i spokój niezbędne do rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych.
Oddzielny gabinet to jednak luksus, który nie jest zarezerwowany dla wszystkich. Istnieje jednak sposób na to, by poradzić sobie z ograniczonym metrażem mieszkania. Jeśli jesteśmy posiadaczami przestronnego, otwartego pokoju dziennego, można zamienić go, a raczej jego niewielką część, w przestrzeń imitującą domowe biuro. Jak wiadomo, w centrum każdego gabinetu powinno znajdować się biurko przystosowane do naszych wymagań. Wyznaczoną przestrzeń z biurkiem można łatwo i szybko odseparować od reszty salonu meblami lub jeśli nasz budżet na to pozwala, niewielką ścianką nośną, dzięki której możemy liczyć na więcej prywatnej przestrzeni.
Domowy gabinet – meble
Jak już wspomnieliśmy, meblem od którego zaczynamy wyposażenie domowego biura jest… biurko. Powinno być ono rozmiarami przystosowane do przestrzeni, którą dysponujemy. To oczywiście nie wszystko – biurko powinno ułatwiać, a nie komplikować nam procesu twórczego w gabinecie, dlatego wysokość i szerokość blatu należy dostosować do własnych warunków fizycznych. Jeśli nasza praca wymaga korzystania nie tylko z komputera, ale również innych urządzeń czy akcesoriów biurowych – biurko z wąskim blatem może stać się kulą u nogi.
Oprócz biurka, warto zadbać również o inne meble zwiększające funkcjonalność gabinetu. Wielu z nas nie wyobraża sobie pracować w bałaganie i nieporządku, dlatego też w biurze świetnie sprawdzą się otwarte regały. Dzięki temu możemy mieć pod ręką wszystkie segregatory z ważnymi dokumentami ułożone w porządku przez nas akceptowalnym. Regały z dokumentami powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie biurka tak, aby tracić czasu na ich wertowanie.
Domowy gabinet – oświetlenie
Biuro należy wyposażyć również w odpowiednie oświetlenie, które często jest niezbędne do wykonywania pracy. Dotyczy to przede wszystkim prac manualnych jak kreślenie projektów czy uzupełnianie dokumentów papierowych. W domowym gabinecie warto zainwestować w oświetlenie centralne, sufitowe, doświetlające w odpowiedni sposób całe stanowisko pracy. Niewątpliwie przyda się również lampka biurkowa, dzięki której praca w obrębie biurka będzie przebiegać bez zakółóceń.