Jak przeprowadza się gięcie blach i jakie mają one zastosowanie?

redakcja serwisu
0 0
Read Time1 Minute, 45 Second

giecie blach

Gięcie blachy to proces formowania metalu, który polega na odkształceniu płaskiej blachy metalowej do pożądanego kształtu za pomocą siły. W jaki sposób odbywa się proces gięcia blach? Jakie m on zastosowanie?

Jak odbywa się gięcie blach?

Proces gięcia blach odbywa się w kilku etapach, do których zaliczane są:

  • Wybranie narzędzia

Odpowiednie oprzyrządowanie, takie jak prasa krawędziowa, jest wybierane na podstawie grubości i materiału blachy.

  • Zamocowanie blachy

Następnie blacha jest mocowana na prasie krawędziowej za pomocą zacisków lub specjalistycznego oprzyrządowania mocującego.

  • Wyznaczanie linii gięcia

Linia gięcia, która wskazuje pożądane położenie zgięcia, jest zaznaczona na blasze. Można to zrobić za pomocą narzędzi pomiarowych lub szablonów.

  • Wybór narzędzia

Dobiera się je na podstawie pożądanego kąta zgięcia i promienia. Oprzyrządowanie jest regulowane i wyrównywane w celu uzyskania pożądanej geometrii gięcia.

  • Gięcie

Następnie prasa krawędziowa przykłada siłę do blachy, dociskając ją do matrycy, aby uzyskać pożądane wygięcie. Proces gięcia można przeprowadzić wieloetapowo, gdy jest to konieczne.

  • Sprawdzenie efektów

Wygięta blacha jest sprawdzana pod kątem dokładności, poprawności wymiarowej oraz wszelkich wad, które mogły powstać podczas procesu gięcia.

Gdy konieczne jest gięcie blach Śląsk – https://izotechservice.pl/ciecie-laserem-fiber/ jest jednym z regionów, w którym można skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie.

W jakich celach stosowane są gięte blachy?

Proces gięcia blach ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego może być on używany w wielu celach. Kiedy najczęściej przeprowadza się gięcie blach? Oto główne przykłady zastosowania tej techniki obróbki.

Gięcie blach jest powszechnie stosowane w produkcji obudów i szafek dla różnych gałęzi przemysłu. Zagięcia służą do tworzenia narożników i innych elementów konstrukcyjnych.

Gięcie blaszanych elementów jest także kluczowe w produkcji kanałów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Pozwala na tworzenie kolanek, uskoków i przejść potrzebnych do prawidłowego przepływu powietrza.

Wielu producentów mebli i AGD wykorzystuje gięcie blach do ich części, na przykład tą techniką produkuje się ramy stołów, nogi krzeseł, obudowy urządzeń i metalowe wsporniki.

Również gięcie blach jest szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym do tworzenia elementów, takich jak elementy karoserii, błotniki, wsporniki i wzmocnienia konstrukcyjne.

Ponadto gięcie jest stosowane w produkcji znaków czy tablic, w których blacha jest używana do tworzenia różnych powierzchni poddawanych następnie nadrukowi czy oklejaniu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Objawy usterki rozrządu samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Rozrząd samochodowy jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu, który odpowiada za jego prawidłowe działanie. Czym dokładnie jest rozrząd i w jaki sposób można rozpoznać jego usterki?
rozrzad samochodowy

Zobacz również