Inwestowanie na giełdzie

0 0
Read Time1 Minute, 44 Second

Wraz ze wzrostem ilości pieniędzy w naszych portfelach i na kontach bankowy zaczynamy się zastanawiać nad korzystnymi inwestycjami. Nadmiar gotówki nie powinien leżeć bezczynnie, dobrze gdy pracuje i zwiększa nasze zyski. Jak jednak mądrze zainwestować nadwyżki finansowe? Czy inwestowanie na giełdzie jest bezpieczne i czy w dłuższym okresie jesteśmy w stanie zapewnić sobie w ten sposób stały i bezpieczny zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

Przede wszystkim niezbędne będzie otwarcie rachunku inwestycyjnego. Taką możliwość mamy już w większości działających w Polsce banków. Będziemy jednak musieli podpisać dodatkową umowę określającą wszystkie zasady korzystania z rachunku. Transakcji nie będziemy dokonywać bezpośrednio z konta osobistego. Niezbędne będzie przesłanie pieniędzy właśnie na rachunek brokerski. Dopiero wtedy będziemy mogli zakupić akcje oraz inne papiery wartościowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wybierając odpowiedni dla siebie rachunek brokerski, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Szczególnie w przypadku niezbyt dużych inwestycji ważna jest wysokość prowizji pobierana przez operatora rachunku. Jest ona pobierana za każdą transakcję, a więc zarówno za zakup, jak i sprzedaż tych samych akcji. Zwróćmy uwagę na to, aby przy transakcjach opiewających na niskie kwoty, suma prowizji nie była wyższa niż ewentualny zysk z samej transakcji. Niektóre rachunki maklerskie obarczone są także roczną opłatą za samo prowadzenie oraz opłatami za przelewy na rachunek bankowy. Takich powinniśmy raczej unikać. Standardem staje się bowiem brak opłat za tego typu przelewy i prowadzenie rachunku. Prowizja za każdą transakcję powinna zaś oscylować pomiędzy 0,2% a 0,5% wartości transakcji. Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie rachunek maklerski, sprawdźmy także czy posiada on bezpłatny dostęp do platformy umożliwiającej śledzenie rynku w czasie rzeczywistym oraz dokonywanie transakcji. Wydaje się to oczywiste, jednak niektórzy operatorzy rachunków maklerskich nie udostępniają takiej możliwości bezpłatnie.

Czy inwestowanie na giełdzie jest bezpieczne?

To temat na osobny artykuł. Inwestowanie w akcje niesie za sobą ryzyko utraty środków. Zanim kupimy pierwsze akcje na GPW, powinniśmy mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Niezbędna będzie wiedza z działania rynków finansowych i codzienne śledzenie wiadomości branżowych oraz ich wpływ na kurs akcji. Przystępując do gry na giełdzie bez merytorycznego przygotowania, w dłuższej perspektywie raczej stracimy, niż zarobimy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Budowa ścian przy pomocy szalunków

Prace budowlane powinny być wykonywane z największą starannością, bez względu na to czy są związane z remontem czy też nową inwestycją, bądź stanowią kolejny etap budowy. Dotyczy to każdej przeprowadzanej pracy, ponieważ nawet drobne niedociągnięcia mogą powodować zarówno obsunięcia w terminach, jak i pojawienie się problemów technicznych. Dokładność ma ogromne […]

Zobacz również