AdBlue to specjalny płyn, który służy do oczyszczania spalin. Pojemnik na taką substancję można znaleźć w wielu nowoczesnych, wysokoprężnych samochodach, zwłaszcza w pojazdach ciężarowych. W niektórych przypadkach może okazać się problematyczny, dlatego część kierowców decyduje się na usuwanie AdBlue. Jakie daje to efekty? Wyjaśniamy.
Co daje usuwanie AdBlue?
Na usuwanie AdBlue decydują się kierowcy, którzy dostrzegają potencjalne problemy z tym systemem w swoich pojazdach. Zazwyczaj problem dotyczy jazdy w trakcie zimy, gdzie bardzo niskie temperatury mogą wpływać na zamarzanie roztworu mocznika, który znajduje się w pojemniku. Staje się on tym bardziej dotkliwy, jeśli sam system dozowania wykonany jest z tworzyw sztucznych, które łatwo ulegają uszkodzeniu.
Jakakolwiek usterka w systemie dozującym AdBlue powoduje, że samochód odmówi dalszej jazdy. W takim przypadku podróż będzie po prostu niemożliwa. Na desce rozdzielczej wyświetli się komunikat, a silnik nie będzie mógł być ponownie uruchomiony. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to jedyną opcją jest skorzystanie z pomocy serwisu. Zazwyczaj cena naprawy jest dość spora, ponieważ zazwyczaj wiąże się z koniecznością holowania samochodu do warsztatu.
Poprawnie dezaktywowany system AdBlue powoduje, że znikają problemy z układem SCR, czyli z modułem selektywnej redukcji katalitycznej. Kierowca nie musi martwić się o dziwne komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej. Samochód nie wyświetli także trybu awaryjnego w momencie problemów z układem dozowania płynu znajdującego się w pojemniku z AdBlue.
Usuwanie AdBlue – kto może je wykonać?
Usuwanie systemu AdBlue musi być wykonane wyłącznie przez specjalistów, ponieważ polega na przeprogramowaniu sprzętu odpowiedzialnego za jego działanie. Do tego celu potrzebne są odpowiednie narzędzia o urządzenia. Doświadczona ekipa jest w stanie zrealizować to zadanie skutecznie i w sposób wzorowy. Zazwyczaj taka usługa jest oferowana jako jeden z elementów profesjonalnego chiptuning w Rzeszowie.