Cykl życia budynków nie jest zakończony w chwili postawienia całego budynku i przyłączenia do niego wszelkich przewodów. Wręcz przeciwnie – zarządzanie nieruchomościami, czyli kolejne lata eksploatacji w dużym stopniu decyduje o zwrocie z inwestycji. Z tego powodu niezwykle ważna jest zarówno sprawa utrzymywania nieruchomości w dobrym stanie, jak i podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących przyszłości obiektów. Jakie jeszcze usługi obejmuje zarządzanie nieruchomościami? Podpowiadamy.
Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?
Z pozoru mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Jeśli jednak sięgnąć do zapisów prawa okazuje się, że wiele kwestii nie jest tak oczywistych. Podstawowym aktem normującym związane z tym zagadnieniem sprawy to Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z artykułem 184 b ,,zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i działań, których zadaniem jest zagwarantowanie racjonalnego gospodarowania budynkiem”.
Zapis ten zapewnia należytą gospodarkę ekonomiczno-finansową i energetyczną obiektu oraz bieżącą obsługę administracyjną. Zarządzanie budynkami dotyczy również ich bezpiecznego używania i właściwej eksploatacji. To jednak nie wszystko. Zarządzanie nieruchomościami w Gdańsku to także zasadne inwestycje w dany obiekt.
Zakres obowiązków zarządcy nieruchomości
Tutaj również powraca artykuł 184a. Według niego zarządca to przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą zarządzania budynkiem. W ramach wykonywanego odpłatnie zawody zapewnia on kompleksową opiekę nad powierzonym mu przez właściciela bądź wspólnotę obiektem. Przede wszystkim musi dbać o stan techniczny oraz bezpieczeństwo korzystania z danego budynku.
Z całego procesu konieczne jest sporządzanie dokumentacji. Z kolei zarządca nieruchomości w Gdańsku reprezentuje także właściciela lub wspólnotę na zewnątrz, to znaczy w kontaktach z administracją publiczną, sądami czy usługodawcami. W jego kompetencjach leży także obsługa najemców oraz komercjalizacja obiektu.