Przeznaczone są do transportowania ładunków na niewielkie odległości. Paleciaki zarówno ręczne, jak i te o napędzie elektrycznym znajdują zastosowanie w wielu obszarach gospodarki. Również i w sferze tych urządzeń istnieją jednak modele dopasowane do realizacji nieco odmiennych zadań. Spróbujmy zatem przyjrzeć się wózkom podnośnikowym.
Różnica między zwykłym paleciakiem elektrycznym a wersją z podnośnikiem
Różnicę między dwoma typami wózków widać na pierwszy rzut oka. Konstrukcja przeciętnego paleciaka służącego jedynie do przemieszczania towarów jest bowiem znacznie prostsza. Unosi on obciążenie na wysokość nieprzekraczającą kilkudziesięciu centymetrów, umożliwiając bezpieczne manewrowanie urządzeniem.
Z kolei wózki elektryczne podnośnikowe, jak już wskazuje nazwa, cechują się dodatkową funkcjonalnością. Nie tylko ułatwiają przewóz palet czy skrzyni, ale też są w stanie unieść je znacznie wyżej, niż dokonują tego ich prostsze w formie odpowiedniki. Za pomocą specjalnej windy podnoszą towar na wysokość półtora, dwóch i pół, trzech, a nawet i więcej metrów. I to bez użycia siły przez operatora, którego rola ogranicza się do sterowania maszyną za pośrednictwem przycisków oraz dźwigni.
Gdzie używa się paleciaków podnośnikowych?
Znając już specyfikę takich urządzeń, można stwierdzić, że są wykorzystywane głównie w magazynach, gdzie nie tylko trzeba ładunki przemieszczać, ale i składować je na wysokościach. Przedsiębiorstwa produkcyjne także korzystają z rozwiązania w postaci wózka podnośnikowego, ale z tym mechanizmem spotkać można się też w branży transportowej. Paleciaki usprawniają proces załadunku towarów do samochodu.
Przemysł oraz inne gałęzie chętnie wykorzystują urządzenia zwiększające wydajność prowadzonych prac, ale dla osób niemających na co dzień do czynienia ze specjalistycznymi narzędziami niektóre z nich mogą się mylić. I tutaj warto przywołać przykład, jakim jest podnośnik koszowy samojezdny. W odróżnieniu od wózków podnośnikowych nie służy do podnoszenia ładunków, tylko pracowników, którzy realizują działania na wysokościach. Wykorzystywany jest w sektorze budowlanym, podczas mycia okien, przycinania drzew czy montażu reklam wielkoformatowych.