Praca przy komputerze. Jak dbać o wzrok?

0 0
Read Time2 Minute, 29 Second

Korzystanie z komputera w dzieciństwie kojarzyło nam się z czymś przyjemnym, odprężającym. Rodzice często ograniczali nasz dostęp do komputera nie tylko z uwagi na nasz niezakłócony rozwój intelektualny, ale również kondycję naszego wzroku. Obecnie większość aktywnych zawodowo na co dzień ma do czynienia z komputerem czy laptopem jako narzędziem pracy. Przed ekranem komputera spędzamy wtedy średnio kilka, a nawet kilkanaście godzin, jeśli nie omija nas praca po godzinach. Co wtedy z naszym wzrokiem? Czy nadszarpnięcie stanu naszych oczu jest nieuniknione?

Okazuje się, że można przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera, laptopa czy tableta. Może nie ochronimy w stu procentach naszego narządu wzroku, ale dzięki kilku prostym wskazówkom, istnieje spora szansa na zniwelowanie szkodliwości emitowanego przez ekrany komputerów promieniowania oraz innych czynników, które w równym stopniu przyczyniają się do problemów ze wzrokiem. Zatem jak dbać o oczy?

Przyczyny nadwyrężonego wzroku

Wykonując pracę przy komputerze, jesteśmy narażeni na szereg dolegliwości, wbrew pozorom, związanych nie tylko z emitowaniem szkodliwego promieniowania podczerwonego, rentgenowskiego czy ultrafioletowego. Bez wątpienia prowadzi ono do podrażnienia gałki ocznej, jednak nie jest głównym winowajcą naszych problemów ze wzrokiem.

Suche powietrze? Problem, który dotyka zbyt wielu z nas. Nawilżone powietrze pomaga zachować dobrą kondycję nie tylko naszych oczu, ale i całego naszego ciała. Niska wilgotność powietrza w miejscu pracy znacznie przyczynia się do przesuszonych oczu i dyskomfortu podczas mrugania.

Do suchości oczu może prowadzić również obecność klimatyzacji, która nierzadko powoduje niższe stężenie pary wodnej w powietrzu. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, w którym spędzamy długie godziny przed komputerem. Wystarczy postawić na regularne wietrzenie pokoju, jak również nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczacza, który jest dobrą inwestycją nie tylko w warunkach biurowych, ale również domowych.

Nie bez znaczenia jest również ustawienie naszego stanowiska pracy. Oprócz dostosowania wysokości biurka, krzesła i wysokości, na jakiej znajduje się ekran monitora naszego komputera, warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Dbając o dostateczną ilość światła naturalnego podczas pracy przy komputerze, monitor lub czy laptop warto ustawić bokiem do okna.

Gospodarując miejsce pracy, warto także zwrócić uwagę na odległość ekranu monitora od naszej twarzy. Przyjmuje się, że optymalna odległość to od 40 do 70 cm. Przygotowując przestrzeń do pracy, warto także zadbać o to, by monitor znajdował się nieco poniżej linii wzroku. Patrząc odrobinę poniżej górnej krawędzi monitora nasz wzrok będzie się męczyć w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Jak dodatkowo zadbać o oczy?

Przyjęło się, że okulary noszą wyłącznie osoby z wadami wzroku. Jednak wielogodzinna praca przy komputerze skłania coraz większe grono osób do zakupu tzw. „zerówek” wyposażonych w szkła z powłoką chroniącą nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania, które emituje ekran monitora. Najczęściej jest to powłoka łącząca w sobie właściwości hydrofobowe, antystatyczne czy antyelektromagnetyczne.

Aby uniknąć uczucia zmęczenia czy wysuszenia oczu, warto również wprowadzić do swojego rytuału małą gimnastykę mięśni gałki ocznej. Wystarczy co jakiś czas odrywać wzrok od ekranu i patrzeć w dal, wykonując przy tym określone ruchy, jak np. „ósemki”. Jeśli nasze stanowisko pracy znajduje się przy oknie – warto przez moment podziwiać krajobraz znajdujący się na zewnątrz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Nietolerancja laktozy – jak sobie z nią poradzić?

Coraz większa część populacji skarży się na nieprzyjemne objawy po spożyciu produktów zawierających mleko i jego pochodne. Sery, twarogi, jogurty, śmietany – wszyscy je uwielbiamy, jednak nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Jest to najczęściej związane z nietolerancją laktozy, a nie uczuleniem na produktu mleczne, jak to jest często […]
Nietolerancja mleka

Zobacz również