Coraz większa część populacji skarży się na nieprzyjemne objawy po spożyciu produktów zawierających mleko i jego pochodne. Sery, twarogi, jogurty, śmietany – wszyscy je uwielbiamy, jednak nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Jest to najczęściej związane z nietolerancją laktozy, a nie uczuleniem na produktu mleczne, jak to jest często błędnie interpretowane. Zatem jeśli po wypiciu szklanki mleka czujecie się nie najlepiej, koniecznie sprawdźcie, czy nie cierpicie na nietolerancję laktozy. Czym się objawia? Skąd się bierze? Czy można ją leczyć?
Nietolerancja laktozy – czym jest ta choroba?
Nietolerancja laktozy jest przypadłością, która objawia się nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi po spożyciu produktów, które zawierają laktozę. Laktoza z kolei jest cukrem złożonym występującym najczęściej w mleku oraz produktach mlecznych. Za trawienie laktozy przez nas organizm odpowiada laktaza – enzym produkowany przez nabłonek jelita cienkiego. Laktoza pod wpływem tegoż enzymu rozkłada się na dwa cukry proste – glukozę i galaktozę, które nasz organizm przyswaja bez większych problemów.
Jeśli produkcja laktazy przez jelito cienkie w naszym układzie pokarmowym zawodzi, poziom enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy jest niewystarczający do tego, aby poradzić sobie z przetrawieniem produktów mlecznych. Jeśli w naszym organizmie dochodzi do takiej sytuacji, możemy mówić o nietolerancji laktozy.
Nietolerancja laktozy – najczęstsze objawy
Osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy uskarżają się najczęściej na:
-
biegunki
-
wzdęcia
-
nadmierne gazy
-
bóle brzucha
-
nudności i wymioty
Objawów nietolerancji laktozy może być zdecydowanie więcej, jednak nierzadko przypisujemy je nieświeżości produktów spożywczych czy tzw. grypą jelitową wywoływaną przez wirusy. To z kolei powoduje, że diagnoza choroby związanej z niedoborem laktazy następuje po wielu miesiącach, a nawet latach po wystąpieniu pierwszych objawów.
Przyczyny występowania nietolerancji laktozy
Przyczyn problemów z produkcją enzymu trawiennego może być wiele. Często mówi się o podłożu genetycznym tej choroby, która może ujawnić się zarówno w latach nastoletnich, jak i po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Z wiekiem nasza gospodarka enzymatyczna staje się mniej efektywna, dlatego coraz więcej ludzi w starszym wieku zmaga się z nietolerancją laktozy.
Pojawienie się nietolerancji laktozy może być również związane z przebiegiem innych chorób, niekoniecznie układu pokarmowego. Do częstych przyczyn nietolerancji laktozy możemy zaliczyć: zespół jelita drażliwego, celiakia, zakażenia bakteryjne, a nawet mukowiscydoza.
Nietolerancja laktozy – diagnoza
Niedobór enzymu laktazy można zdiagnozować na kilka sposobów. Najprostszym, który można przeprowadzić bez pomocy lekarza to dieta eliminacyjna. Polega to na wykluczeniu z diety absolutnie wszystkich produktów zawierających laktozę. Często stosuje się również badania laboratoryjne krwi oraz kału czy też test oddechowy na obecność wodoru.
Nietolerancja laktozy – jak sobie poradzić?
Niestety jest to choroba, która będzie towarzyszyć nam przez całe życie. Na rynku istnieją suplementy diety, które wspomagają trawienie laktozy, jednak jest to rozwiązanie doraźne, które na dłuższą metę nie będzie efektywne. Przede wszystkim warto odstawić produkty zawierające laktozę, dzięki czemu możemy zminimalizować ryzyko występowania nieprzyjemnych objawów. Coraz więcej produktów mlecznych produkowanych jest bez dodatku laktozy. Jeśli jednak takie rozwiązanie nam nie odpowiada, mleko zwierzęce można zastąpić roślinnym.
Co ciekawe, takie produkty jak kefir czy maślanka mogą być, a nawet powinny być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy z uwagi na obecność bakterii probiotycznych. Te z kolei wspomagają produkcję enzymów laktazy i swobodny rozkład cukrów złożonych.