Przy kontrolowaniu jakości dowolnych produktów na liniach produkcyjnych i nie tylko można już wykorzystywać nowoczesne technologie pomiarowe, do których zalicza się wykonywanie skanów 3D produktów i porównywanie ich z modelami z oprogramowania komputerowego i danymi technicznymi. Przy kontrolowaniu zdarzają się pewne odchyłki od norm. Jak odbywa się taka kontrola?
Wysoka dokładność pomiaru
W wielu przypadkach przy pomiarach produktów na liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych konieczne jest utrzymanie jednakowej wielkości wymiarowej, ponieważ w przeciwnym wypadku produkt traci swą jakość i funkcjonalność. Dlatego kontrola jakości musi zapewniać wysoką dokładność. Jest ona możliwa przy skanowaniu bezstykowym, przy użyciu skanerów w wersji przemysłowej, zdolnych do skanowania z dokładnością do 0,01 mm. Klient zlecający kontrolę jakości przy użyciu skanerów 3D otrzymuje po wykonaniu założonych prac raport pomiarowy, który można samodzielnie edytować. Otrzymane wyniki to nie tylko zrzuty ekranu z modelami 3D wygenerowanymi na podstawie chmury punktów zgromadzonych na bazie scanning, ale również dokładne przekroje uzyskane w wyniku skanowania czy pokazane mapy odchyłek w dowolnej pozycji (deviation map).
Jak dokonywane są pomiary kontrolne?
W zależności od zastosowanej technologii skanowania obiektów na stanowisku kontroli jakości, skanowanie odbywa się przy użyciu skanerów stykowych, z lancą dotykową, czy skanerów bezstykowych, na przykład laserowych. W przypadku konieczności uzyskania wysokiej dokładności pomiarów przemysłowych 3D stosowane są skanery wykorzystujące światło strukturalne. Urządzenie tego typu wyposażone jest w kamery o wysokiej rozdzielczości i pozwala ono na prowadzenie scanningu 3D z dokładnością nawet do 0,01 mm. Przy użyciu skanerów bezstykowych ze światłem strukturalnym można skanować dowolne obiekty, niezależnie od ich wielkości czy stopnia skomplikowania powierzchni skanowanych. Uzyskuje się przy tym skan obiektów, czyli obraz 3D produktu w oprogramowaniu pomiarowym.
W ten sposób osoba kontrolująca jakość przy użyciu urządzeń skanujących może w programie komputerowym dokonać szybkiej oceny wyrobu. To kolejny ważny etap jej pracy. Porównuje ona zeskanowany obiekt względem modelu matematycznego. Może szybko dokonać rzetelnej i zupełnie obiektywnej oceny jego geometrii oraz tego, czy wytworzony produkt rzeczywiście jest zgodny z założeniami konstruktora. Wygodnym narzędziem w ocenie kształtów swobodnych, niestandardowych, stanowi kolorowa mapa odchyłek – deviation map.
W ten sposób mamy możliwość przeprowadzenia szybkiej oceny jakości wyrobu. Porównując zeskanowany obiekt względem modelu matematycznego, szybko możemy dokonać rzetelnej i niezależnej oceny geometrii oraz jej zgodności z założeniami konstruktora. Kolorowa mapa odchyłek stanowi wygodne narzędzie w ocenie kształtów swobodnych.
Precyzyjność w kontroli jakości
Przy wytwarzaniu części samochodowych, elementów wykorzystywanych w lotnictwie czy innych gałęziach przemysłowych, bardzo ważne jest, aby produkowane komponenty były dokładnie zgodne z projektem. Kontrola jakości skupia się na tym aspekcie najmocniej. Obiekty skanowane przy użyciu nowoczesnych skanerów 3D pozwalają na to, by dostarczone dane były precyzyjne, a same skany wykonane z dużą szczegółowością, dla uchwycenia nawet najmniejszych szczegółów. Każda część milimetra może być tu istotna. Skanery 3D z powodzeniem są stosowane jako narzędzia kontrolowania jakości.