Jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą nadwaga?

0 0
Read Time2 Minute, 30 Second

Jednym z najczęściej występujących zjawisk społecznych na całym świecie jest bez wątpienia nadwaga. Coraz częściej borykają się z nią nie tylko dorośli, ale również dzieci, co może nieco niepokoić. Oczywiście kilka dodatkowych kilogramów to jeszcze nie koniec świata, choć waga permanentnie wskazująca coraz większą wartość powinna nas zaalarmować. Bynajmniej nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne wynikające z nadwagi. Na pierwszym miejscu powinien znajdować się stan naszego zdrowia. Bo zdrowie mamy tylko jedno. Zatem jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą nadwaga i gdzie leżą jej przyczyny?

Nadwaga a otyłość – gdzie leży granica?

Dla niektórych nadwaga i otyłość to określenie jednego zjawiska, jednak jest to błędne podejście do tematu nadprogramowych kilogramów. Klasyfikacją naszej wagi zajmuje się najczęściej wskaźnik BMI, czyli wartość wyliczana na podstawie stosunku naszej wagi do wzrostu. Wskaźnik BMI oblicza optymalną wartość jedynie dla dorosłych i nie może być stosowany u dzieci.

O nadwadze możemy mówić, kiedy wskaźnik BMI przekracza wartość 25. Jest to już wyraźny sygnał do tego, aby zadbać o swoją wagę i podjąć działania prowadzące do redukcji wagi. Otyłość I stopnia występuje w przypadku, kiedy nasz wskaźnik BMI przekracza wartość 30. W tym przypadku mowa już o dość poważnym zagrożeniu dla naszego zdrowia, które może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Przyczyny nadwagi

Czynników, które przyczyniają się do zwiększenia masy ciała może być naprawdę sporo. Oprócz chorób czy uwarunkowań genetycznych, czyha na nas wiele zagrożeń prowadzących do pojawienia się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Niezdrowe jedzenie

Wielu z nas nie poświęca należytej uwagi temu, co w siebie wrzucamy. Tempo codziennego życia, ale także lenistwo niejako napędza spożycie posiłków wysoko przetworzonych, pełnych nie tylko ulepszaczy, ale również tłuszczu czy węglowodanów. Jedzenie fast-foodów czy gotowych dań z torebki jest prostym przepisem nie tylko na problemy z wagą, ale również z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Brak aktywności fizycznej

Praca biurowa to często wiele godzin spędzanych przy komputerze. Po pracy, zamiast udać się na spacer czy na siłownię, wybieramy relaks na kanapie w towarzystwie czipsów czy czekolady. Połączenie niezdrowego jedzenia z brakiem ćwiczeń może w krótkim czasie przyprawić nas o oponkę, której nie sposób zrzucić.

Podłoże psychiczne

Wysoki poziom stresu to ogromne zagrożenie dla człowieka. Niektórzy zalewają stres alkoholem, inni natomiast go zajadają. Wiele osób szuka pocieszenia w tłustym burgerze lub ociekającym tłuszczem kebabie. Może i jest to sposób na poprawę nastroju, ale tylko chwilowy. Pochłanianie tony jedzenia nie pomoże nam w redukcji poziomu stresu, a dodatkowe kilogramy mogą go dodatkowo podnieść.

Nadwaga – wpływ na organizm

Nadmiar kilogramów może mieć poważne konsekwencje objawiające się problemami zdrowotnymi. Do najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych należą:

cukrzyca typu 2 – nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do zwiększonego stężenia glukozy we krwi, co grozi ryzykiem zachorowania na cukrzycę,

choroby układu krwionośnego – nadmiar „złego” cholesterolu i otłuszczenie naczyń krwionośnych może powodować problemy z sercem i prawidłowym przepływem krwi,

choroby zwyrodnieniowe stawów i kości – nadmiar kilogramów stanowi duże obciążenie dla układu ruchu, co może prowadzić do poważnych problemów z poruszaniem się,

choroby o podłożu psychicznym – obniżona samoocena i dyskryminacja społeczna z powodu nadwagi czy otyłości często prowadzą do stanów lękowych czy depresyjnych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Praca przy komputerze. Jak dbać o wzrok?

Korzystanie z komputera w dzieciństwie kojarzyło nam się z czymś przyjemnym, odprężającym. Rodzice często ograniczali nasz dostęp do komputera nie tylko z uwagi na nasz niezakłócony rozwój intelektualny, ale również kondycję naszego wzroku. Obecnie większość aktywnych zawodowo na co dzień ma do czynienia z komputerem czy laptopem jako narzędziem pracy. […]
Praca przy komputerze a wzrok

Zobacz również