Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić?

0 0
Read Time2 Minute, 25 Second

Trądzik – kto z nas go nie doświadczył? W mniejszym lub większym stopniu każdy zmagał się z okresem, w którym częstotliwość występowania ropnych ognisk skórnych stawała się nie do zniesienia. Wbrew pozorom, trądzik nie towarzyszy jedynie młodym osobom w okresie dojrzewania; coraz więcej dorosłych osób uskarża się na uporczywy trądzik lub blizny powstałe w wyniku niedoleczenia zmian skórnych w przeszłości.

Problem trądziku jest dużo bardziej złożony, niż może się to na początku wydawać. Trądzik bowiem powoduje nie tylko bolesne i mało estetyczne ogniska ropne, ale również może skutecznie przyczynić się do obniżonej samooceny, a nawet depresji. Dotyczy to przede wszystkim osób z trądzikiem obejmującym nie tylko strefę twarzy, ale również pleców czy dekoltu, gdzie skóra również ma tendencję do zanieczyszczania. Zatem jak skutecznie poradzić sobie z trądzikiem?

Jak powstaje trądzik?

Trądzik jest efektem zaburzenia pracy gruczołów łojowych występujących na powierzchni skóry twarzy, pleców czy dekoltu. Nadmiar sebum wydzielany przez skórę przyczynia się do jej zanieczyszczenia, a w konsekwencji do powstawania pryszczy, zaskórników czy większych ognisk ropnych.

Przyczyny trądziku

Przyjęło się uważać, że trądzik to choroba skórna zarezerwowana dla nastolatków w trudnym dla nich okresie dojrzewania. I jest to po części prawda, ponieważ „buzujące’ hormony w organizmie młodego człowieka zaburzają pracę jego gospodarki hormonalnej, która w głównej mierze odpowiada za problemy z trądzikiem.

Wiele kobiet w okresie ciąży zauważa znaczne pogorszenie się stanu skóry, co oczywiście może być związane ze zmianami hormonalnymi nieodłącznie towarzyszącym przygotowaniu kobiecego ciała do wydania potomstwa. Jest to jednak sprawa indywidualna, dlatego ciąża wcale nie musi oznaczać problemów z trądzikiem, choć jest to całkiem prawdopodobne.

Częstą przyczyną powstawania pryszczów jest nieodpowiednia dieta. Mało zbilansowane posiłki, śmieciowe jedzenie pełne sztucznych ulepszaczy to prosty przepis na problemy skórne. Nie bez znaczenia jest również poziom stresu, na który jesteśmy codziennie narażeni.

Jak pozbyć się trądziku?

Wyleczenie trądziku nie jest niestety tak szybkim procesem jak sam proces jego powstawania. Wiele osób pomimo wieloletnich kuracji, wciąż nie może sobie poradzić z problem narastającego trądziku. Jednak warto pamiętać o kilku sposobach, dzięki którym możemy ograniczyć jego występowanie.

Oczyszczanie i nawilżanie cery

Przy walce z trądzikiem niezwykle ważnym etapem w drodze do zdrowej skóry jest etap jej oczyszczania. Ważne, by rodzaj kosmetyków do mycia twarzy był dostosowany do specyfiki naszej cery. Zazwyczaj są to żele to mycia twarzy do cery tłustej i mieszanej lub do strefy T. Drogeryjne środki myjące warto zastąpić tymi aptecznymi, które często wyróżniają się lepszą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń.

Walce z trądzikiem sprzyja również regularne pozbywanie się martwego naskórka. W tym celu warto zaopatrzyć się w delikatne peelingi do twarzy drobnoziarniste lub enzymatyczne. Oczyszczona skóra trądzikowa wymaga również odpowiedniego nawilżenia. Warto stawiać na kremy o lekkiej konsystencji, które nie zatykają porów skórnych.

Wizyta u dermatologa

Leczenie trądzików w wielu przypadkach wymaga zastosowania odpowiednich środków leczniczych niwelujących zmiany skórne zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Dlatego też warto udać się do lekarza specjalisty, który pomoże nam dostosować proces leczenia do rodzaju trądziku, z którym się zmagamy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Next Post

Jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą nadwaga?

Jednym z najczęściej występujących zjawisk społecznych na całym świecie jest bez wątpienia nadwaga. Coraz częściej borykają się z nią nie tylko dorośli, ale również dzieci, co może nieco niepokoić. Oczywiście kilka dodatkowych kilogramów to jeszcze nie koniec świata, choć waga permanentnie wskazująca coraz większą wartość powinna nas zaalarmować. Bynajmniej nie […]
Skutki-zdrowotne-nadwagi

Zobacz również