Problemy z zasypianiem dotykają coraz większej ilości osób. Bezsenne noce mogą poważnie zaburzyć nasz naturalny zegar biologiczny i przyczynić się do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu w ciągu dnia. Sporadyczne problemy z zaśnięciem mogą dopaść każdego, co jest już wpisane w naturę ludzką. Problemy mogą zacząć się w przypadku, gdy bezsenność towarzyszy nam przez dłuższy czas. Co może być przyczyną bezsenności? Jak pozbyć się trudności z zasypianiem? Czy potrzebna jest wizyta u specjalisty? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Skąd biorą się problemy ze snem?
Przyczyn bezsenności może być wiele. Problemy z zaśnięciem często wynikają jednak z niestabilnej formy psychicznej i zaburzonego stanu emocjonalnego. Nasz mózg podświadomie analizuje narastające problemy, co skutecznie uniemożliwia nam spokojny sen. Bezsenność może być również skutkiem ubocznym zażywanych leków czy też uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Problemy z zasypianiem dotykają również osoby cierpiące na chroniczne bóle wynikające z przewlekłych chorób lub ich leczenia.
Skutki zaburzonego rytmu snu
Problemy z bezsennością na pozór wydają się dość błahe, jednak organizm ludzki narażony przez dłuższy czas na niedobór snu zachowuje się zupełnie inaczej, niż w przypadku regularnie zażywanego odpoczynku nocnego.
Osoby, które borykają się z bezsennością najczęściej uskarżają się na problemy z koncentracją, chronicznym zmęczeniem czy wydajnością pracy mózgu. Cierpiący na bezsenność często mówią o poirytowaniu, drażliwości na czynniki zewnętrzne czy też spadkiem ogólnego samopoczucia. Bezsenność jest również przyczyną obniżonej odporności organizmu, co często skutkuje infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi.
Higiena snu pomaga przy problemach z zasypianiem
Rozważania na temat prawidłowej higieny snu należy rozpocząć od wytłumaczenia, na czym ona polega. Szeroko pojęta higiena snu to suma elementów, które składają się na warunki sprzyjające nocnemu odpoczynkowi. Mowa tutaj głównie o warunkach, z jakimi mamy do czynienia w sypialni oraz rytuały poprzedzające nasze zasypianie. Do podstawowych zasad higieny snu należą m.in.:
ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie bodźców zewnętrznych w postaci sprzętów elektronicznych,
usunięcie źródeł światła naturalnego w sypialni – wystarczy zamontować rolety czy żaluzje izolujące światło w stopniu zadowalającym,
wyeliminowanie źródeł światła zimnego, niebieskiego, które zaburza wydzielanie melatoniny regulującej mechanizm snu,
wygodny materac dostosowany do warunków fizycznych
regularne wietrzenie sypialni tuż przed snem,
utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy (~18-21 st. C),
ograniczenie spożycia ciężkostrawnych posiłków tuż przed położeniem się do łóżka.
Domowe sposoby na bezsenność
Przed wizytą u specjalisty warto najpierw wypróbować domowe sposoby na walkę z bezsennością, które mogą przyczynić się do łatwiejszego zasypania oraz polepszenia jakości snu.
Przed snem można przygotować sobie napar ziołowy o działaniu wyciszającym i uspokajającym. W tym przypadku sprawdzą się herbatki z melisy, lawendy czy kozłka lekarskiego.
Aktywność fizyczna jest pomocna przy problemach z zasypianiem, o ile nie jest wykonywana tuż przed próbą zaśnięcia. Wieczorny trening zamiast wyciszyć, pobudzi nasz organizm, czym możemy sobie zafundować kolejną, nieprzespaną noc.
Aromaterapia w zwalczaniu bezsenności może okazać się bardzo skuteczna. Ciepła kąpiel z wykorzystaniem subtelnych olejków eterycznych koi zmysły oraz pozwala się wyciszyć. Dodając do tego spokojną muzykę możemy się w pełni zrelaksować i przygotować do snu.